Zpět na seznam

Thunbergie mysorská

Thunbergia mysorensis

Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Thunbergie mysorská je pnoucí ovíjivá tropická rostlina vysoká až 10m. Její květy jsou vyšší než širší, korunní trubka na bázi pěti nazpět ohnutých korunních laloků je žlutá, jejich špičky většinou tmavě červené. Čtyři tyčinky a ohnutá čnělka leží nahoře v květu.

Listy jsou vstřícné, elipčité až podlouhlé, 7 -15cm dlouhé, 2,5 -9cm široké, se třemi silnými žilkami, vycházejícími z báze čepele. Květy vykvétají v převislých, až 90cm dlouhých hroznech, se stopkou obrácenou dolů a také s dolů obrácenou korunní trubkou. Kalich je obklopený 2 -2,5cm dlouhými, většinou purpurovými listenci, koruna je až 6cm vysoká a 4cm široká. Plody jsou kulovité, asi 1cm velké, se zobánkem až 2cm dlouhým.

Květy této rostliny obsahují tolik nektaru, že často odkapává z korunní trubky. V Indii je opylován ptáky, kteří se pevně přichycují na květenství. Naproti tomu kolibříci v amerických tropech se zastavují v kolotavém letu před květy. Většinou jsou na dlouhých hroznech zároveň otevřené pouze dva nebo tři květy, takže se kvetení protáhne na dlouhou dobu.

Vzhledem k přizpůsobení na opylování ptáky vypadají květy tohoto druhu úplně jinak než květy ostatních druhů tohoto rodu. Jen Thunbergia coccinea má podobné, ale zcela červené květy.

Čeleď:
Acanthaceae - paznehtíkovité

Původ:
Thunbergia mysorská pochází z jižní Indie.

Výskyt:
Thunbergia mysorská je nepříliš hojná, ale tím nápadnější rostlina, rostoucí především na pergolách.

Pěstování:
Thunbergia mysorensis vyžaduje hodně tepla a trpí chladem již při teplotě + 10°C.
Nové fotografie rostlin