Zpět na seznam

Thelocactus bicolor

Thelocactus bicolor

Foto: Thelocactus bicolor
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny fialová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Rostliny rodu Theocactus jsou menší, ploše kulovité až válcovité kaktusy s žebry rozdělenými hlubokými příčnými zářezy v hranaté hrboly podobné bradavkám. Rod zahrnuje asi dvacet druhů. Jsou blízce příbuzné rodu Coryphantha.
Theocactus bicolor má tělo variabilní ve tvaru i ve velikosti. Zpravidla je vejčité, ale některé formy mají stonky kulaté až mírně zploštělé, jiné naopak kuželovité až válcovité. Rostlina dorůstá do výšky 10 až 15cm. Žebra jsou souvislá nebo dělená v hrboly. Nejvýraznější je variabilita v otrnění, a to jak v hustotě, tak v délce i barevnosti trnů. Nízké, ploché, žlutě otrněné rostliny byly popsány jako var. flavidispinus, štíhlé bělotrnné jako var. bolansis a rostliny s plochými ohebnými, slámově žlutými trny jako var.schotii.
Thelocactus bicolor má několik variet. Od variety bicolor se lehce rozezná varieta bolansis. Její trny jsou divoce propletené, čistě bílé, jen někdy mají při rašení červenou nebo žlutavou barvu. Jako variety by mohly být chápány i některé blízce příbuzné druhy. Všechny mají velké, fialové květy hedvábného lesku se zářivě červeným jícnem. Je to především Thelocactus wagnerianus, Thelocactus schwarzii a vzhledem se lišící Thelocactus heterochromus, který má kulovité, až 15cm široké tělo a žebra rozložená v mohutné zaoblené hrbolce.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Thelocactus bicolor je původem z území od jižního Texasu po střední Mexiko.

Pěstování:
Tento kaktus i jeho blízce příbuzní druhy jsou středně obtížně pěstovatelné kaktusy. Zaléváme-li je pouze v době nejvyšších teplot a po dokonalém proschnutí substrátu, snadno je udržíme na vlastních kořenech. Obtížněji se pěstují rostliny z Texasu, zejména varieta flavidispinus. Hůře se také pěstuje varieta bolansis, která snadno přichází o kořenový systém.

Množení:
Zmíněné variety i některé blízce příbuzné druhy, roubujeme například na Cereus jusbertii.
Nové fotografie rostlin