Zpět na seznam

Terminalie

Terminalia catappa

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 25 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Terminalie je tropický strom vysoký až 25m, většinou ale menší, s pružným hlavním kmenem. Vyznačuje se korunou ze zřetelně oddělených pater vodorovných větví a mandlovitými plody.
Listy vyrůstají v hustých chomáčcích na krátkých, nahoru ohnutých úsecích větviček, až 35cm dlouhé a 25cm široké, opakvejčité, široce okrouhlé s malou špičkou, ztuha kožovité, se silnými světle zelenými žilkami, před opadem se zbarvují červeně. Květy jsou malé, bílé, s pětičetnou hvězdicovitou korunou a 10 tyčinkami, v klasech až 25cm dlouhých.

Plody jsou oválné, zploštělé peckovičky, až 7cm dlouhé, 5cm široké a 2,5cm tlusté, se zřetelným, úzkým lemem, jsou dlouho modravě zelené, při zrání mnohdy žlutavé až vínově červené.

Plody terminalie jsou schopné plavat a rozšiřují se i přes moře. Plody blízce příbuzné australské Terminalia ferdinandiana obsahují asi 50x více vitaminu C než pomeranče. Méně chutné jsou plody druhů Terminalia chebula.

Čeleď:
Combretaceae - combretovité

Původ:
Terminalie pochází z pobřeží indického a západního Pacifického ocánu.

Výskyt:
Terminalie se často vysazuje jako pouliční strom, především v blízkosti pobřeží.

Použití:
Nakyslá dužina a mandlovitý obsah jádry jsou jedlé. Plody druhu Terminalia chebula se používají k tříslení a barvení kůží. Druh Terminalia superba poskytuje tzv. „limbové dřevo“, oblíbené pro vnitřní stavby.
Nové fotografie rostlin