Zpět na seznam

Teka obrovská

Tectona grandis

Foto: Teka obrovská
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 45 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství
Popis

Teka obrovská je tropický strom vysoký až 45m, s šedou, podélně vrásčitou borkou a většinou štíhlou, často spíše kuželovitou korunou. Mladé větvičky jsou čtyřhranné, listy velké, vstřícné, na povrchu chlupaté, květy malé, v bohatě větvených latách.
Listy jsou eliptické až široce vejčité, mírně zašpičatělé, naspodu se silně vystouplými žilkami, až 40cm dlouhé a 25cm široké (u mladých stromů až 80cm dlouhé a 40cm široké), za sucha opadávající. Květy jsou až 1cm velké, pěti- až sedmičetné, v krémově zbarvených latách, až 50cm dlouhých. Plody jsou až 1,5cm velké, masité, až se čtyřmi částečnými peckami, v suchém, asi 2,5cm velkém, nepravidelně okrouhlém, žlutozeleném až zahnědlém obalu.
Tento strom byl donedávna řazen do čeledi sporýšovitých, což se ukázalo jako omyl. Indonéské jméno „Djati“ je zde uvedeno, protože je použitelné v celé jihovýchodní Asii jak pro strom teku, tak i pro celé teakové lesy.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Teka obrovská pochází z oblasti od Indie až po Thajsko.

Výskyt:
Teka roste v lesích s výrazným obdobím sucha. Ve všech tropických oblastech je hojně vysazována. Je možné ji vidět také na plantážích.

Použití:
Teka poskytuje jedno z nejcennějších tropických dřev. Odolává mořské vodě, termitům a houbám, oproti jiným podobně rezistentním dřevům se však poměrně snadno opracovává a má atraktivní zbarvení. Až do poloviny 19. století bylo velké množství týkového dřevo použito na stavbu lodí, a ještě dnes se velmi cení na výrobu nábytku a dřevěných obkladů.
Nové fotografie rostlin