Zpět na seznam

Tapeinochilos ananasový

Tapeinochilos ananassae

Foto: Tapeinochilos ananasový
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 1 m do 4 m
Barvy rostliny žlutá, červená
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Tapeinochilos ananasový je tropická trvalka, se vzpřímeným vzrůstem, vysoká 1,5 -4m, se silným oddenkem. Její stébla jsou bambusovitá, světle hnědá až načervenalá, se zelenými kolénky, jejich olistěná část je většinou spirálovitě stočená. Květy jsou žluté, v zářivě červených, šiškovitých klasech, většinou na bezlistých výhonech ve stínu listů.
Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, vejčité až podlouhlé, 8 -25cm dlouhé, 1,5 -7cm široké, s červenavě hnědou pochvou, mírně znatelnou střední žilkou s jemnými postranními žilkami.
Květy jsou asymetrické, s jednou tyčinkou, kratší než tvrdé, špičaté, voskově vyhlížející listeny, většinou jen nemnohé zárověň otevřené. Klasy jsou 7 -20cm dlouhé a 7 -10cm tlusté, na 20 -200cm dlouhých stopkách, většinou vyrůstajících přímo z půdy. Plody jsou skryté mezi listeny květenství, zvenčí jsou k vidění pouze zčernalé zbytky okvětních lístků. Tapeinochilos, tzv. „ananasový zázvor“ vděčí za své jméno světové příbuznosti s pravým zázvorem, a dále květenství, které se podobá ananasovému. S ananasem ale není příbuzný. Blíže příbuzný je s kostusem nádherným, u něhož rovněž vidíme spirálovitě stočené výhony. Více druhů z tohoto příbuzenského okruhu má klasy s barevnými listeny, ale žádný nevypadá tak uměle jako tapeinochilos, který vypadá jako vyrobený z plastu.

Čeleď:
Zingiberaceae- zázvorovité

Původ:
Tapeinochilos pochází z oblasti od Indonézie až po severní Austrálii.

Výskyt:
Tapeinochilos roste na polostinných místech v pracích a zahradách.
Nové fotografie rostlin