Zpět na seznam

Talipot

Corypha umbraculifera

Foto: Talipot
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 25 m
Barvy rostliny bílá, Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Použitelné části rostliny list
Popis

Talipot patří mezi stromovité palmy. Má masivní kmen s kruhovitými jizvami po listech a obrovské vějířovité listy. Pokud se vyskytuje květenství, vyčnívá nad vějířovitou korunou a je ještě větší než ona. Růstový tvar je vzpřímený, až 25m vysoký, nejprve po řadu let bezkmenný. Listy jsou vějířovité, s okrouhlým obrysem, až 5m v průměru, řasnaté ve tvaru V, na špičce rozštěpené. Listový řapík je velmi mohutný, až 5m dlouhý. Listy mladších rostlin jsou vystoupavé, v době kvetení převislé. Květy jsou malé, bílé až žlutavé, v milionech v mohutném, bohatě větveném květenství, 6 -8m vysokém, na vrcholku rostliny. Plody jsou téměř kulovité, 2 - 4cm v průměru.
Rostlina kvete jen jednou ve svém životě, asi po 50 -60 letech. Pak ale vytváří největší květenství v celé rostlinné říši. Počet květů je až 10 milionů. Ne každý květ přinese plod, ale asi 1 rok po odkvětu mohou uzrát na palmě až asi 2 tuny plodů. Na to spotřebuje rostlina své poslední rezervy, po dozrání plodů odumírá. Také pamla ságová, cukrová a pálivka kvetou jen jedenkrát.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Talipot pochází z jižní Asie, přesný původ není znám, protože byl člověkem velmi brzy rozšířen.

Výskyt:
Talipot se pěstuje většinou jako jednotlivý exemplář v parcích. Vyskytuje se zejména v jižní Indii, na Srí Lance a v Indonésii.

Použití:
Obrovské listy této palmy byly dříve používány jako deštníky nebo zástěny, k pokrytí střech, jako pletivo nebo psací materiál.
Nové fotografie rostlin