Zpět na seznam

Taka chantrierova

Tacca chantrieri

Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 20 cm do 70 cm
Barvy rostliny fialová, černá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Popis

Taka Chantrierova je tropická trvalka vysoká 20 -70cm. Listy i květenství vycházejí z plazivého oddenku. Vyznačuje se květy tmavě fialovými až černými, v okolíku, který nese na bázi čtyři velké, skoro černé listeny a mezi květy četné dlouhé nitky.
Listy jsou dlouze řapíkaté, podlouhlé, 20 -55cm dlouhé, 4,4 - 22cm široké, na obou koncích zašpičatělé, leskle zelené, se silnou střední žilkou, mezi postranními žilkami často trochu zvlněné. Květy jsou šestičetné, 1 -2cm velké, okvětní lístky nazpět ohnuté, semeník spodní, okolík má 5 -25 květů, oba vnější listeny jsou přisedlé, 2 -9cm dlouhé, 1-4cm široké, směřující nahoru a dolů, vnitřní jsou širší, vejčité až téměř srdčité, směřující ke straně, přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Plody jsou elipčité, 2 -4cm dlouhé, 1 -2cm tlusté, okrouhlé až trojhrané, masité, sytě oranžové až purpurové, s mnoha semeny.
Taka se pěstuje kvůli svým skoro černým květů často jako kuriozita. Je vidět také podobná Tacca integrifolia, s většinou světlými, vzpřímenými listeny v květenství.

Čeleď:
Taccaceae - takovité

Původ:
Taka pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Taka roste na stinných místech v zahradách.

Použití:
Z hlízy Tacca leontopetaloides s hluboce dělenými listy, se získává škrob. Po vymytí jedovaté hořké látky je mnohostranně použitelný jako mouka.
Nové fotografie rostlin