Zpět na seznam

Tabebuja zlatokvětá

Tabebuia chrysantha

Foto: Tabebuja zlatokvětá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství
Popis

Tabebuja zlatokvětá je tropický strom vysoký až 20m, s tmavošedou, šupinovitou kůrou. Má vstřícné listy s pěti dlanitými lístky. Květy jsou žluté, s pomačkanými korunními laloky.
Listy za sucha opadávají, lístky jsou protáhlé, naspodu chlupaté, střední až 17cm dlouhý, 9cm široký a řapíkem 3cm dlouhým, postranní menší a krátce řapíkaté. Květy vykvétají v hustých chomáčích na konci větviček, které jsou v době květu bezlisté, až 6,5cm velké, kalich je pětilaločný, korunní trubka často s jemnými červenými proužky u vchodu, uvnitř chlupatá, v ní jsou dvě delší a dvě kratší tyčinky. Plody jsou tyčinkovité tobolky, až 50cm dlouhé a 2cm tlusté, pikající dvěma chlopněmi, s mnoha okřídlenými semeny.
Tabebuja, tzv. „zlatý strom“ je zástupce celé řady žlutě kvetoucích druhů tohoto rodu. Všechny nesou totéž lidové jméno a jsou často pěstovány jako okrasné stromy.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Tabebuja zlatokvětá pochází z tropické Ameriky.

Použití:
Tvrdé dřevo těchto stromů je velmi cenné, zejména když se vyskytuje ve všech odstínech od žluté až po tmavě olivově hnědou s drobnými žlutými tečkami. Dřevo Tabebuia guayacan je nejtrvanlivější v tropické Americe. Kmeny tohoto druhu stojí dnes ještě ve vodě tam, kde byl zaplaven les při stavbě Panamského průplavu. Kůra některých druhů Tabebuia se prodává jako čaj Lapacho.
Nové fotografie rostlin