Zpět na seznam

Tabebuja růžová

Tabebuia rosea

Foto: Tabebuja růžová
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 25 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství
Popis

Tabebuja růžová je tropický strom vysoký až 25m, většinou ale menší, s podélně brázděnou kůrou. Má vstřícné listy s pěti dlanitými lístky, květy s poněkud pomačkanými, většinou růžovými korunními laloky a žlutavou trubkou.
Listy jsou eliptické až protáhlé, střední je až 35cm dlouhý, 18cm široký a s 11cm dlouhým řapíkem, postranní jsou menší a s kratším řapíkem. Květy vykvétají v latách na konci větévek, jsou až 10cm velké, kalich dvoudílný, koruna téměř bílá až červenofialová, v ní dvě delší a dvě kratší tyčinky. Plody jsou tyčinkovité tobolky, až 40cm dlouhé a 1,5cm silné, pukající dvěma chlopněmi, s mnoha okřídlenými semeny.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Tabebuja pochází z tropické Afriky. Je jedním z nejčastějších okrasných tropických stromů.

Pěstování:
Tabebuja růžová roste planě ve střídavě vlhkých oblastech a kvete tam bohatě v bezlistém stavu. Vysadí-li se v trvale vlhkých stanovištích, neodhodí všechny své listy současně a kvete spořeji.

Použití:
Tabebuja slouží jako stínící strom pro kávovníkové a kakaové plantáže a poskytuje tvrdé, těžké, velmi trvanlivé šedohnědé dřevo, které poněkud připomíná dub a používá se k výrobě vysoce ceněného nábytku.
Nové fotografie rostlin