Zpět na seznam

Solandra největší

Solandra maxima

Foto: Solandra největší
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 12 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny popínavá rostlina, v lékařství
Popis

Solandra největší je pnoucí tropická rostlina dorůstající do výšky 12m, v kultuře se sestřihává často jako keř s převislými větvemi. Vyznačuje se střídavými listy, velmi velkými květy, na bázi s úzkou, dále široce rozšířenou trubkou a širokým pětilaločným lemem. Jsou žlutavé, s fialovým až hnědým pruhem od středu každého korunního laloku do jícnu korunní trubky.
Listy jsou elipčité až protáhlé, 5 -18cm dlouhé, 2 -9cm široké, kožovité, 5 -18cm dlouhé, 2 -9cm široké, kožovité, na povrchu lesklé, většinou krátce zašpičatělé. Květy vykvétají jednotlivě, kalich je 5 -8cm dlouhý, pětihranný, se 3 -5 cípy. Koruna je 15 -24cm dlouhá, s velkými okrouhlými laloky, 8 -15cm široká, při rozkvétání krémově bílá až světle žlutá, později tmavší, nakonec okrová až oranžová, tyčinek je pět. Plody jsou kulaté bobule, až 7cm velké, s vytrvávajícím kalichem.
Více druhů rodu Solandra vypadá navzájem tak podobně, že jsou botaniky vymezovány různě, nebo dokonce ztotožňovány. Vzhledem k jejich silnému vzrůstu nejsou vhodné pro malé zahrady. Jejich poupata jsou před otevřením naplněna vodou, která má napomáhat proti zánětům spojivek. Rostliny jsou jedovaté. Večernímu rozvití jejich květů je možné přihlížet pouhým okem. Šíří silnou vůni, kterou lákají netopýry k opylení.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Solandra největší pochází z Mexika.

Výskyt:
Solandra největší je oblíbená okrasná rostlina, pěstovaná především na plotech.

Použití:
Solandra se používá k přípravě omamných drog.
Nové fotografie rostlin