Zpět na seznam

Selenicereus grandiflorus

Selenicereus grandiflorus

Foto: Selenicereus grandiflorus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby, popínavá rostlina, střešní zahrady
Popis

Rod Selenicereus byl pojmenován podle řecké bohyně měsíce Selené. Obsahuje asi dvacet druhů, které se vyznačují velkými, zářivě bílými, intenzivně vonícími a pouze na jedinou noc se otevírajícími květy. Jsou to popínavé rostliny, které klíčí na zemi, ale dlouhými šlahouny se šplhají po stromech a jiných vhodných oporách vzhůru, kde se rozrůstají v mohutné, i mnoho desítek kilogramů vážící trsy.
Nejznámější je Selenicereus grandiflorus, lidově nazývaný královna noci. Pěstuje se od roku 1753, popsal ho C. Linné. Tento kaktus vytváří až několik metrů dlouhé výhony, které se přichycují k opoře příchytnými kořeny rašícími z boků výhonů. Areoly jsou opatřeny 7 až 11 bělavými, tence jehlovitými trny. Květy vykvétají po stranách hořejších částí stonků. Poupata rostou v konečném stadiu vývoje rychle, za poslední čtyři dny se mohou prodloužit až o 15cm. Květy jsou bílé, dlouhé až 25cm a široké při plném rozvití až 30cm. Mají mimořádně velký počet tyčinek. Vykvétají od léta do začátku podzimu a voní vanilkou. Kvetou ale jen krátce. Okolo 22. hodiny se poupata rozevřou, po půl noci se opět zavřou a ráno květy visí dolů uvadlé. Větší rostliny mají mnoho květů, které postupně rozkvétají a vadnou. V domovině je opylují noční motýli.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Selenicereus grandiflorus pochází z Mexika. Roste v mexickém státě Veracruz a na ostrovech Jamajka, Haiti a Kuba.

Pěstování:
Tento kaktus velmi bujně roste. Vyžaduje humózní, výživný, kyprý substrát a během vegetace vydatnou zálivku a přihnojování. Bohatě pokvete po suchém přezimování při teplotách kolem 10°C.

Množení:
Selenicereus grandiflorus množíme semeny a stonkovými řízky, které dobře a rychle zakořeňují.

Použití:
V minulosti se tento kaktus používal v lékařství, protože stonky a květy obsahují srdeční glykosidy. Dnes se tato látka získává synteticky, a tak se umělé kultury druhu většinou zrušily. Nejlepší uplatnění může tato rostlina najít jako podložka pro roubování. Je také vhodný k zakrytí zadních, nepříliš osluněných částí skleníků, verand apod.
Nové fotografie rostlin