Zpět na seznam

Scevola takada

Scaevola taccada

Foto: Scevola takada
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny žlutá, bílá
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Acevola takada je hustý, široký keř, až 3m vysoký, se silnými, obloukovitě vystouplými větvemi, zřídka až 7m vysoký strom. Vyznačuje se listy rozetovitě nahloučenými na konci větviček a květy s trubkou nahoře rozštěpenou, pět korunních laloků směřuje na stranu a dolů.
Listy jsou světle zelené, lesklé, poněkud masité, 12 -26cm dlouhé a 5 -10cm široké, lopatkovité, krátce před zaokrouhleným koncem nejširší, k bázi klínovité. Květy vykvétají v malých skupinách mezi listy, 2 -2,5cm dlouhé, bledě žluté až bílé s rychle blednoucími, fialovými čárkami. Čnělka je silná, se širokou, dolů ohnutou bliznovou hlavou. Plody jsou bílé, 10 -15mm velké peckovičky, korunované zbytky květního obalu, často naznačené 2 dílné nebo žebernaté.
Scevola dosáhla svého značného rozšíření, tak, jako mnohé pobřežní rostliny, i bez přičinení člověka. Její plody požírají ptáci a tím je rozšiřují, především ale mohou peckovičky se svou korkovou vnější vrstvou dlouho plavat v mořské vodě, aniž by ztrácely klíčivost. Německý název „vějířovitý keř“ se vztahuje na květy, jejichž korunní plátky vypadají jako dolů skloněný vějíř. Blízce příbuzný australský druh Scevola aemula s fialovými, světle modrými nebo bílými květy se žlutým středem je již několik let k dostání i u nás jako jednoletá letnička.

Čeleď:
Goodeniaceae - goodeniovité

Výskyt:
Scevola takada roste na bobřeží Indického a Tichého oceánu a jako rostlina živých plotů na písčitých půdách.
Nové fotografie rostlin