Zpět na seznam

Ságovník

Metroxylon sagu

Foto: Ságovník
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny od 10 m do 20 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Ságovník patří mezi stromovité palmy. Má silný kmen, nahoře se široce trojúhelníkovými zbytky starých listů. Řapík listů je asi zpola tak dlouhý jako zpeřená část nebo i delší, mnohdy s trny tvořícími tmavé řady. Květenství je, pokud se vytvoří na vějířovitou korunou, je velmi veliké. Růstový tvar je vzpřímený, až 20m vysoký, v kultuře zřídka přes 10m. Listy jsou zpeřené, až 7m dlouhé, většinou strmě vystoupavé. Spodní jařma lístků je řidčeji rozložená a více rozprostřená do široka, horní hustěji stojící a směřující více ke špičce.
Květy jsou asi 1cm dlouhé, v hojném počtu na postranních osách druhého řádu v obrovském provedení, velmi pravděpodobně rozvětveném květenství na špičce. Plody jsou okrouhlé až vejčité, až 8cm dlouhé, hustě pokryté žlutavě hnědými šupinami.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Ságovník pochází z Nové Guineje a z Moluk.

Výskyt:
Ságovník roste v jihovýchodní Asii a Pacifiku, většinou na bažinatých místech.

Použití:
Ságovník roste velmi rychle a ve svém kmeni ukládá množství škrobu. To z něj dělá v západním pacifickém prostoru na mnoha místech základní prostředek výživy. K tomu účelu se kmeny porážejí, jejich dřeň se rozdrtí a škrob se vymývá vodou. Nechá-li se škrobová kaše kapat skrze síto na horký plech, vzniká perlové ságo. Sklízí se v odstupech asi 10 let, protože každý jednotlivý kmen je velmi krátkověký. Asi PO 10 -15 letech vykvete a potom odumírá. Rostlina však přežívá bazální výmladky. Listy ságové palmy jsou cenným materiálem k pokrývání střech, protože vydrží asi 7 let, tedy déle, než většina ostatních materiálů.
Nové fotografie rostlin