Zpět na seznam

Rhipsalis bobulnatá

Rhipsalis baccifera

Foto: Rhipsalis bobulnatá
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 5 cm do 3 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby
Popis

Rhipsalis baccifera je tropický epifyt s výhony dlouhými 0,5 -3m, visící ze stromu, 1 -8mm tlusté, v odstupech 5 -30cm přeslenitě větvené, mnohdy s krátkými vzdušnými kořeny. Výhony jsou tyčinkovité, převislé, bez listů, pravidelně tečkované, často s malými žlutavě až zelenavě bílými květy nebo bílými až růžovými bobulemi.
Listy jsou rozeznatelné pouze jako nepatrné, sotva 0,5mm dlouhé šupinky. Květy jsou přisedlé, až 6mm dlouhé, z toho polovinu tvoří spodní semeník, s pěti maličkými kališními lístky, většinou pěti vejčitými korunními plátky, 2,5 -3mm dlouhými a 1,5mm širokými, s mnoha žlutými tyčinkami a čnělkou se 3 -5 bliznami. Plody jsou kulovité nebo trochu protáhlé, 3 -8mm velké, se zbytky květního obalu, průhledné, uvnitř s mnoha černými semeny ve velmi lepkavé šťávě.
Tato rostlina na první pohled vůbec nevypadá jako kaktus. Ale pohled na malé tečky (areoly) na jeho stoncích a na květech už nezanechá pochybnosti o tom, že to kaktus je. U mladých rostlin je příbuznost zřetelnější, protože mají ještě čtyřhranné stonky s 5 -8mm dlouhými ostny. Na jmelí upomíná jen život na stromech a bělavé, velmi lepkavé plody. Jim vděčí tento kaktus za své široké rozšíření, je to jediný kaktus domácí ve Starém světě. Jinak stejně jako jmelí není žádným parazitem, ale používá svoz hostitelskou rostlinu jenom jako podložku.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Výskyt:
Rhipsalis bobulnatá je rozšířena od tropické Ameriky přes Afriku a Madagaskar až po Srí Lanku. Pěstuje jen zřídka.
Nové fotografie rostlin