Zpět na seznam

Rebutia senilis

Rebutia senilis

Foto: Rebutia senilis
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny do 7 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben, Srpen
Požadavky rostliny polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Rebutia senilis se vyskytuje v různých stanovištních formách. Nejvýrazněji byly popsány jako variety. Je to nenáročný, otužilý a snadno kvetoucí druh. Tělo má kulovité, bohatě odnožující, tělíčka dosahují až 7cm v průměru. Z areoly vyrůstá asi 25 přímých, dosti jemných, nepichlavých trnů. Které dorůstají až do tří centimetrů. Jsou sklovitě bílé a hlavně v době vegetačního klidu, kdy je rostlina mírně seschlá, zcela zatahují její tělo a chrání tak pokožku proti popálení přímým sluncem. Květy jsou cizosprašné, karmínově červené, okolo 3cm široké, vyrůstající ze spodních areol. Vykvétají ve velkém počtu brzy z jara a ještě jednou na konci léta, kdy je jich ale méně.
Tento druh má několik variet, které se liší vzhledem i barvou květů. Varieta iseliniana má nejvyšší, asi 5cm dlouhé a 5,5cm široké oranžovo červené květy. Varieta sieperdaiana má květy žluté, ploše kulovité tělo a kratší, řidší otrnění. Podle posledních názorů je ale spíše varietou nebo formou druhuRebutia marsoneri. Kromě několika dalších zcela oprávněných variet se často pěstuje i rostlina pod názvem Rebutia senilis var. kesselringiana. Samosprašné květy má žluté, tělo mírně prodloužené a hustě otrněné žlutavými trny. Je možné se s ní setkat i pod jménemRebutia senilis ssp. Chrysacantha f. kesselringiana.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Rebutia senilis roste na rozsáhlých územích v provincii Salta v horkých oblastech severní Argentiny v různých stanovištních formách.

Pěstování:
Aby rostliny bohatě kvetly, musí mít dostatečně výživný substrát nebo je musíme přihnojit živným roztokem. Další podmínkou je přistíněné stanoviště a chladné a suché zimování.

Množení:
Tento druh se rozmnožuje snadno semeny, které nejlépe klíčí při teplotách okolo 20 stupňů, ale také odnožemi, které k zakořenění vyžadují teploty o něco vyšší.
Nové fotografie rostlin