Zpět na seznam

Rebutia heliosa

Rebutia heliosa

Foto: Rebutia heliosa
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 2 cm
Šířka rostliny do 2 cm
Barvy rostliny červená, oranžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Rod Rebutia zahrnuje asi sto druhů. Rostou ve východních Kordillerách ve výšce 1500 až 4000m n.m. Jsou to miniaturní, většinou odnožující, měkomasé rostliny, které bohatě a bez problémů kvetou již v mládí.
Na první pohled se tento druh podobá některým mexickým miniaturním kaktusům, který ale předčí krásnějšími květy a také snadnějším pěstováním.
Rebutia heliosa má tělo ploše kulovité až válcovité, 1,5 až 2m široké a 2cm vysoké. Početné, bílé, hřebenovitě uspořádané trny jsou pouze 1mm dlouhé. V jedné areole jich bývá 24 až 26, areoly pokrývá tmavě hnědá plsť. Květy se zakládají ve spodní části stonků a dosahují 4,5 až 5,5cm délky a 4cm šířky. Jsou oranžově až ohnivě červené. V prvních letech roste solitérně, v pozdějším věku vytváří rozsáhlé shluky složené z mnoha drobných tělíček. Trny jsou krátké, hustě uspořádané, dobře ochání měkká tělíčka před popálením slunečními paprsky.
Tento druh má příbuzných několik druhů. O jejich přizpůsobivosti svědčí především stavba květů, které mají květní trubku dlouhou a štíhlou. Některé druhy mají pouze odlišné otrnění, např. Rebutia albopectinata, jiné se odlišují celkovým vzhledem a barvou květů, například solitérně rostoucí Rebutia narvaezensis. Od většiny ostatních druhů se liší světle růžovými a bílými květy, které zakládá již ve dvou letech při průměru stonků 1,5cm.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Rebutia heliosa roste v horských oblastech Bolívie, v departmentu Tarija, na kamenitých, vyšší vegetací nastíněných podkladech ve výškách 2400 až 2500m n.m.

Pěstování:
Tomuto druhu vyhovuje minerální, dostatečně propustný substrát a vydatná zálivka, když substrát dokonale proschne. Nejkrásnější vzhled bude mít rostlina na slunném a vzdušném stanovišti. Při nepatrné vlhkosti substrátu a vyšší teplotě rostlina zahajuje vegetaci, proto ji zimujeme v naprostém suchu a v chladné místnosti při teplotách 5 až 10 stupňů.

Množení:
Rebutia heliosa se často roubuje, ale roste dobře i na vlastních kořenech. I když se rozmnožuje odnožemi, výhodnější je množení semeny. Semenáčky si totiž od útlého věku vytvářejí silný řepovitý kořen, který je odolnější než jemně větvené kořínky u odříznuté odnože.
Nové fotografie rostlin