Zpět na seznam

Quiskvalis indická

Quiskvalis indica

Foto: Quiskvalis indická
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny červená, bílá, růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Quiskvalis indická je pnoucí tropická rostlina, dorůstající výšky 10m, zpočátku je levotočivá, starší větvičky se přichycují také trny. Vyznačuje se květy s dlouhou, velmi tenkou, stopkovitou trubkou, zpočátku bílými, pak růžovými a nakonec karmínově červenými, pravidelně pětičetnými, čnělka je přirostlá jednostranně v trubce.
Listy rostou na kvetoucích větvičkách, jsou vstřícné nebo střídavé, vejčité až podlouhlé, 5 -19cm dlouhé, 2,5 -9cm široké, zašpičatělé. Květy vykvétají v klasech dlouhých 2 -20cm, vetšinou jsou nahloučené na konci větviček, trubka je 5 -8cm dlouhá, na konci s pěti kališními zuby, pěti korunními plátky, které během doby kvetení vyrostou ze 6 -8 na 10 -20mm, a deseti tyčinkami, z nichž pět vyčnívá těsně z trubky. Plody jsou hnědé, suché, v obrysu vejčité, 2 ,5 -4cm dlouhé, 1 -2cm tlusté, s pěti podélně probíhajícími křídly.
Často se pěstují odrůdy s plnými květy. Rostlina roste tak rychle, že musí být v zahradách často sestřihávána, aby nepřebujela všechno ostatní. Trny na jejích starších výhonech pocházejí z listových řapíků, které po opadu čepelí zůstávají stát. Extrakty z listů, kořenů a nezralých plodů jsou účinným prostředkem proti hlístům. Vzácněji jsou v kultuře příbuzné, stejně atraktivní druhy rodu Combretum, které mají velmi krýtký květní obal, ale velmi dlouhé, většinou zářívě červené tyčinky.

Čeleď:
Combretaceae - combretovité

Původ:
Quiskvalis indická pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Tato rostlina je v tropech velmi oblíbená. Často zplaňuje.
Nové fotografie rostlin