Zpět na seznam

Pyrostegia sličná

Pyrostegia venusta

Foto: Pyrostegia sličná
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny oranžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Pyrostenia sličná je až 15m vysoká liána, v kultuře nižší, s trochu hranatými větvičkami. Vyznačuje se vstřícnými listy, trojčetné nebo většinou s trojdílnou úponkou namísto koncového lístku, oranžovými květy s dlouhou trubkou a pěti cípy, z nichž oba horní jsou do poloviny spojené.
Listy mají dva nebo tři řapíkaté lístky, které jsou 4 -10cm dlouhé, 2 -5cm široké, vejčité až protáhlé, dlouze zašpičatělé, lesklé. Květy vykvétají v latách na konci větviček, jsou 5 -7,5cm dlouhé, korunní cípy jsou na konci zarolované zpět, čtyři tyčinky a čnělka vyčnívají z trubky. Plody jsou dlouze protáhlé, 25 -30cm dlouhé, 1 až 1,5cm tlusté, zploštělé, otevírající se dvěma chlopněmi, semena mají létající lem.
Některé rostliny z téže čeledi snášejí lehký mráz.
Např. Tecoma capensis z jižní Afriky má spíše ještě menší květy, zatímco Campsis grandiflora z Číny, Campsis radicans se Severní Ameriky a jejich kříženec Campsis x taglibuana mají mnohem větší, 5 -9cm široké květy. Všechny tyto druhy mají zpeřené listy s 5 -9 lístky, na okraji pilovitými, ale nemají žádné úponky.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Pyrostegnia pochází z Brazílie a Paraguaje.

Výskyt:
Pyrostegnia je hojná okrasná rostlina, v mnoha oblastech zdomácnělá.

Pěstování:
Pyrostegnia sličná dává přednost stanovištím na pražícím slunci a je velmi citlivá na chlad. Další, rovněž oranžové až červeně kvetoucí pnoucí rostliny z téže čeledi však snášejí naopak dokonce lehký mráz.
Nové fotografie rostlin