Zpět na seznam

Právenka

Justicia brawdegeana

Foto: Právenka
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 30 cm do 50 cm
Barvy rostliny fialová, bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Právenka je bohatě rozvětvená tropická bylina vysoká 30 -50cm, zřídka 120cm, na bázi slabě dřevnatá. Vyznačuje se květy bílými až bledě fialovými, s purpurovými skvrnami na spodním pysku, ve čtyřhranných, většinou převislých, červenavých, na špičce často zelenavých klasech.
Listy jsou vstřícné, vejčité, 4 -9cm dlouhé, 2 -5cm široké, zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, měkce chlupaté. Květy vykvétají v klasech 3 -12cm dlouhých, hustě osázených, s vejčitými listeny, koruna je 3 -3,5cm dlouhá, hluboce rozštěpená v nedělený nebo dvoulaločný horní pysk a třílaločný spodní pysk. Plody jsou 1cm velké, stopkaté, vejčité tobolky, ve zralosti se otevírající dvěma chlopněmi, se 2 -4 semeny.
Jak naznačuje jméno „pokojový chmel“, dá se tento druh sehnat u nás jako pokojová rostlina. V obchodě se často objevuje pod názvem Beloperone guttata. Další lidové jméno „garnátová květina“ se vztahuje na květenství, které svými šupinovitě se překrývajícími, červenavými listeny připomínají osacy mořských ráčků garnátů. Jako u mnohých dalších příslušníků této čeledi, jsou také u této rostliny listeny daleko atraktivnější než květy, navíc jsou vidět téměř po celý rok. V obchodě jsou také odrůdy s čistě žlutými nebo zářivě červenými listeny.

Čeleď:
Acanthaceae - paznehtíkovité

Původ:
Právenka pochází z Mexika.

Výskyt:
V tropech roste právenka především v zahradách.

Použití:
Na jihu USA se právenka doporučuje k přilákání kolibříků.
Nové fotografie rostlin