Zpět na seznam

Povíjnice káhirská

Ipomoea cairica

Foto: Povíjnice káhirská
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Povíjníce káhirská je pnoucí tropická rostlina s bylinnými výhony šplhající do výšky 5m, méně často roste plazivě. Má listy dlanitě dělené téměř až k bázi na 5 -7 laloků, květy nálevkovité, světle červenofialové, s tmavším jícnem nebo s bílým okrajem, zřídka úplně bílé.
Listy jsou střídavé, laloky protáhlé až vejčité, 3 -6cm dlouhé a 1 -2cm široké, spodní laloky často ještě jednou dělené. Květy vykvétají jednotlivě nebo v malých skupinách, kališní lístky 4 -6mm dlouhé, koruna je 4,5 -6cm dlouhá. Plody jsou kulaté, dvoupouzdré tobolky, 1 -1,5cm velké, otevírající se čtyřmi chlopněmi, se čtyřmi velkými semeny, především na hranách chlupatými.
Jak naznačuje anglické jméno „Mile - a- Minute“, roste tato povíjice tak rychle, že se může stát problémem. To platí i pro dalších 650 druhů tohoto rodu, z nichž většina má jednoduché srdčité až trojlaločné listy. Často je vidět také Ipomoea purpurea, jejíž planá forma má modrofialové květy se světlejší až bílou trubkou a červené proužky uprostřed korunních laloků. U Ipomoea tricolor jsou uzavřená poupata čerevná, květy naproti tomu modré, se světlejší až bílou trubkou. Od obou druhů existují kuturní odrůdy s lila nebo růžovými proužky na bílém podkladě.

Čeleď:
Convolvulaceae - svlačcovité

Původ:
Původ této rostliny je nejasný.

Výskyt:
Ipomoea káhirská roste všude v tropech na okrajích silnic a na úhorech.
Nové fotografie rostlin