Zpět na seznam

Podražec obrovský

Aristolochia gigantea

Foto: Podražec obrovský
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 10 m
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Podražec obrovský je ovíjivá tropická rostlina vysoká až 10m, s dřevnatými liánami s hluboce zbrázdělou, korkovitou kůrou, mladé výhony jsou bylinné, holé.
Listy jsou střídavé, vejčité až srdčité, 10 -20cm dlouhé a 7 -12cm široké, zašpičatělé, na spodní straně hustě bělavě chlupaté. Květy rostou jednotlivě nebo několik pospolu na starších výhonech, báze je až 8cm dlouhá a 3cm široká, dole s hlubokými vroubky, semeník je spodní, šest tyčinek a větve blizny tvoří hlavatý útvar na bázi květu. Plody jsou václavkovité tobolky, 8 -13cm dlouhé, 1 -3cm tlusté, pukající od báze, s četnými semeny.
Květy podražce vypadají jako mršina a také tak zavánějí. Lákají tak mouchy, které vlezou do trubky a jsou přidržovány chlupy, sestavenými jako vrše na ryby, tak dlouho, až se popráší pylem. Také další ze 120 druhů tohoto rodu nastavují takové pasti, mají ale většinou menší květy, stejně jako domácí žlutokvětý podražec křovištní (Aristolochia clematitis). Podražec velkokvětý (Aristolochia grandiflora) je často s podražcem obrovským zaměňován, má ale na spodním konci květního lemu osacatý nástavec od 12cm až přes 4m délky.

Čeleď:
Aristolochiaceae - podražcovité

Původ:
Podražec obrovský pochází z oblasti od Panamy až do Amazonie.

Výskyt:
Podražec obrovský je rozšířen jako okrasná rostlina.
Nové fotografie rostlin