Zpět na seznam

Pleskanka mexická

Argemone mexicana

Foto: Pleskanka mexická
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 15 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů modrozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Pleskanka mexická je tropická trvalka, se vzpřímeným sotva rozvětveným vzrůstem, vysoká 15 -130cm. Všechny zelené části mají ostny a mléčnou šťávu. Květy jsou žluté, s mnoha tyčinkami a purpurovou bliznou.
Listy jsou střídavé, horní přisedlé a objímající stonek, až 20cm dlouhé a 7cm široké, modravě zelené, s bílými žilkami, hluboce peřenolaločné, laloky končí špičatými ostny, okraj je většinou stočený vzhůru. Květy vykvétají jednotlivě na konci stonků, 4 -8cm velké, tři kališní lístky záhy opadají, šest korunních plátků je zmačkaných v poupěti, později jsou skoro miskovitě rozprostřené. Plody jsou obloukovité až podlouhlé, 2,5 -3,5cm dlouhé, otevírající se 3 -6 chlopněmi, s mnoha asi 2mm velkými semeny.
Pleskanka mexická čili „ostnitý mák“ je s naším mákem jen málo příbuzná. Byla zavlečena jako okrasná rostlina do mnoha oblastí, pak se ale projevila jako plevel. Protože je nejen pichlavá, ale i jedovatá, nebývá požírána zvířaty. Navíc se velmi rychle množí, protože potřebuje od vyklíčení až do uzrání semen jen několika měsíců. Potřebuje však otevřená, spíše suchá stanoviště a nevytlačuje tak nedotčenou domácí vegetaci.

Čeleď:
Papaveraceae - argemone

Původ:
Pleskanka mexická pochází ze Střední Ameriky.

Výskyt:
Pleskanka mexická roste jako plevel ve všech tropických a subtropických oblastech.

Použití:
Z jejích semen je možno lisovat olej, což se dříve dělo pro medicínské a technické účely, dnes se ale již téměř nepoužívá.
Nové fotografie rostlin