Zpět na seznam

Pepřovník černý

Piper nigrum

Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Pepřovník černý je popínavá tropická rostlina vysoká až 15m, často rostoucí křivolace, na bázi dřevnatá. Stonky mají přísavné kořeny na ztlustlých kolénkách. Postranní žilky listů probíhají obloukovitě ke špičce.

Listy jsou střídavé, vejčité až elipčité, 8 -20cm dlouhé, 5 -15cm široké, holé, krátce zašpičatělé, většinou se dvěma páry postranních žilek od báze, s jedním párem trochu výše, ne přesně proti sobě. Květy jsou maličké a nenápadné, v hustých převislých klasech, 3 -20cm dlouhých. Plody jsou kulovité, 4 -6mm velké, s velkou peckou, ve zralosti červené. Pepř je nejdůležitější koření a je znám také v Evropě asi od dob Římanů.

Černý pepř vzniká fermetací nezralých slizených plodů. Jestliže se rychle usuší nebo naloží, zůstanou zelené. U bílého pepře se jedná o peckovičky zralých sklizených plodů. Sušené zralé plody skrývají růžový pepř, který se často falšuje s plody pepřovce peruánského. Z asi 2000 druhů pepřovníku se pěstují ještě některé další. Z afrického ašantského pepře, bengálského pepře a pepřovníku kubeba se také využívají plody, z pepřovníku betelového naopak listy. Z kořenů pepřovníku opojného se v Polynézii připravuje opojný nápoj Kawa.

Čeleď:
Piperaceae - pepřovníkovité

Původ:
Pepřovník černý pochází z jihozápadní Indie.

Výskyt:
Pepřovník černý se pěstuje v mnoha vlhkých tropických oblastech.

Použití:
Pepř je nejpoužívanější koření.
Nové fotografie rostlin