Zpět na seznam

Parodia mutabilis

Parodia mutabilis

Foto: Parodia mutabilis
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 8 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Jednou z nejrozšířenějších parodií je Parodia mutabilis a to zejména díky svým zářivě žlutým květům, které opakovaně vykvétají začátkem a koncem léta v blízkosti vegetačního vrcholu. Zejména starší rostliny bohatě kvetou po dobu asi jednoho týdne. Tento kaktus samovolně neodnožuje. Stonek má široký asi 8cm, zpočátku kulovitý, ve stáří výrazně prodloužený. V areole je okolo 50 okrajových trnů, jsou jemné, bílé skoro vlasovité. Jeden ze čtyř středových trnů je háčkovitý, asi 1cm dlouhý, červený nebo oranžově hnědý. Jeho barva je velmi variabilní a dala jméno druhu, mutabilis = proměnlivý.
C.Backeberg ustanovil podle barvy středového trnu několik variet. Jsou ale z botanického hlediska neopodstatněné, protože nepocházejí z izolovaných nalezišť. Jedince s červenohnědými trny označil jako var. carneospina, s rezavě červenými trny jako var. ferruginea a rostliny s jemnějšími středovými trny jako var. elegans.
Parodia mutabilis má světle až zlatě žluté, okolo 3,5cm široké květy. Rozvíjejí se v odpoledních hodinách a zavírají se západem slunce.
Další druh Parodia aureispina má také velký počet jemných okrajových trnů a několik silnějších středových trnů. Jeden středový trn směřuje dolů a je více či méně háčkovitě zahnutý. Barva středových trnů dala jméno druhu, aureispina = zlatotrnný. Žluté květy není možné na první pohled odlišit od květů druhu parodia mutabilis. Je to nenáročný druh na pěstování, bohatě i kvete i začínajícím pěstitelům kaktusů.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Parodia mutabilis pochází z horských oblastí severní Argentiny, kde roste v provincii Salta na kamenitých, spíše kyselejších půdách bez zastínění vyšší vegetací.
Parodia aureispina pochází rovněž z provincie Salta.

Pěstování:
Parodia mutabilis vyžaduje v době vegetace nestíněné vzdušné stanoviště a vydatnou zálivku zejména v jarním období a koncem léta. Rostliny umístíme dále od okraje parapetu, jinak se háčkovitými trny mohou přichytit k oděvu a snadno se uvolnit ze substrátu, ve kterém jsou jen lehce zakotveny kořeny.

Množení:
Kaktus množíme semeny nebo generativně - zakořeňováním, případně roubováním řízků. Tento kaktus samovolně neodnožuje.
Nové fotografie rostlin