Zpět na seznam

Parkie nádherná

Parkia speciosa

Foto: Parkie nádherná
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 30 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, plod
Popis

Parkie nádherná je tropický strom s listy dvakrát zpeřenými. Květy má žlutavé, v hruškovitých, na dlouhých stopkách visících hlávkách. Plody jsou zelené, dlouze protáhlé, vždy po několika na jedné dřevnaté, na špičce zesílené stopce. Strom dorůstá do výšky až 30m, má širokou rozkladitou korunu, mladé větvičky většinou chlupaté. Listy jsou střídavé až 36cm dlouhé, se 14 -18 páry zpeřených lístků prvního řádu, které nesou asi 60 až 70 protáhlých, 6 -9mm dlouhých a 2mm širokých lístečků. Květní hlávky jsou až 6cm dlouhé, na dlouhých, často rozvětvených stopkách visící z koruny, jednotlivé květy jsou malé, žlutavé, s trubkovitou korunou. Plody jsou většinou po třech až deseti pohromadě na jedné stopce, jednotlivé plody mají ještě jednu stopečku, jsou ploché, až 45cm dlouhé a 5cm široké, většinou do sebe stočené, s 12 .18 oválnými semeny, až 25mm velkými, které se zřetelně protlačují ven.
Květy parkie jsou opylovány netopýry, a musejí proto viset volně přístupné ve vzdušném prostoru. Proto jsou plody na stromě ihned patrné.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Parkie nádherná pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Parkie je hojně pěstována v jihovýchodní Asii, mimo ní je spíše vzácná.

Použití:
Semena Parkie jsou známou pochutinou kuchyně jihovýchodní Asie. Pojídají se syrová i vařená, většinou v ostré omáčce. Chutí připomínají poněkud česnek a přinášejí na člověka, který je sní podobný zápach. Mladé listy se jedí jako zelenina.
Nové fotografie rostlin