Zpět na seznam

Palma pálivka

Caryota mitis

Foto: Palma pálivka
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 12 m
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, list
Popis

Palma pálivka patří mezi stromovité palmy. Její listy jsou dvakrát zpeřené. Květenství resp. plodenství jsou rozdělená po kmeni, nakvétající, příp. zrající odshora dolů. Růstový tvar je vzpřímený, až 12m vysoký. Kmen je štíhlý, zelený nebo šedý, dlouho pokrytý listovými pochvami, většinou několik metrů pohromadě. Listy jsou až 3m dlouhé, s vějířovitými, šikmo trojúhelníkovitými a na konci jakoby ukousanými lístky. Květy jsou malé a zelenavé, květenství jako velké štětce, korálovitě na větvičkách po straně kmene. Plody jsou kulovité, až asi 2cm v průměru, velmi dlouho růstávají zelené, pak po krátkou dobu červenohnědé a nakonec černé.
Palmy pálivky jsou jediné palmy s dvojitě zpeřenými listy. Rostou až do své konečné výšky, aniž by vykvetly. Potom se objeví po straně kmene květenství, nejprve nahoře, pak postupně směrem dolů. Když uzrají plody nejspodnějšího plodenství, rostlina umírá.
Stejně je to u palmy cukrové (Arenga pinnata), ta má ale jen jednoduše zpeřené listy. Často se vyskytují také bornejská pálivka (Caryota no) a palma palčivá (Caryota urens). Obě jsou větší a mají užší zpeřené lístky. Caryota urens může při dotyku způsobit svědění a při rozkousání plodů pálení v ústech.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Palma pálivka pochází z Indie až po Filipíny.

Výskyt:
Palma pálivka se vyskytuje po celém světě.

Použití:
Vlákna z listových pochev Caryota urens se zpracovávají na kartáče a košíky. Květenství se často nařezávají pro získání cukrové šťávy, která se nechává zkvasit na víno.
Nové fotografie rostlin