Zpět na seznam

Palma lahvicovitá

Hyophorbe lagenicaulis

Foto: Palma lahvicovitá
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Palma lahvicovitá patří mezi stromovité palmy. Má krátký, blízko báze nebo většinou blízko středu sudovitě nadmutý kmen. Korunní stvol je mnohem tenčí než nejtlustší místo kmene. Vějířová koruna má většinou pouze 5 -8 listů. Růstový tvar je vzpřímený, až 5m vysoký. Kmen má kruhové jizvy po listech. Listy jsou zpeřené, většinou méně než 2m dlouhé, nejmladší vzpřímené, ostatní obloukovitě převislé. Báze listů tvoří poměrně dlouhý, zelený, směrem vzhůru zeštíhlený korunový stvol. Květy jsou malé a žlutavé, v předešlých květenstvích tvaru pudrovacího štětce krátce pod korunovým stvolem. Plody jsou oranžové až černé, protáhle okrouhlé, asi 2cm dlouhé, s vytrvávajícími okvětními plátky.
Kmen palem zůstává normálně v celé délce přibližně stejně tlustý. Palmy lahvicovité středního věku ale předvádějí vysloveně kmeny sudovitého tvaru. Ve stáří je pak horní, úzká část delší, takže vzniká lahvovitý tvar.
Palma vřetenovité (Hyophorbe verschaffeltii) je také velmi oblíbená, i kdy mnohem vyšší a má jen slabě vřetenovitý kmen. Všech 5 druhů rodu Hyophorbe je již v přírodě velmi vzácných. Od druhu Hyophorbe amaticaulis existuje již údajně jen jediný exemplář.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Palma lahvicovitá pochází z ostrova Mauritius a okolních ostrovů.

Výskyt:
Tato palma se pěstuje většinou v uzavřených parkových a hotelových objektech.

Použití:
Pro svůj zvláštní tvar, nepatrnou velikost a značnou toleranci vůči suchu a zasolení se stala lahvicovitá palma oblíbenou okrasnou rostlinou, za kterou se platí značné sumy.
Nové fotografie rostlin