Zpět na seznam

Pachira vodní

Pachira aquatica

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny žlutá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Pachira vodní je tropický strom vysoký až 20m, s hladkou šedohnědou kůrou a většinou malou korunou, často s deskovitými kořeny. Listy má dlanité, květy velmi velké, s pěti dlouhými, úzkými korunními plátky a štětcem z mnoha tyčinek, které jsou v horní části červeně zbarvené. Plody jsou velké, světle hnědé, krátce chlupaté.
Listy jsou střídavé, až 25cm dlouze řapíkaté, s pěti až devíti krátce řapíkatými, až 30cm dlouhými dlanitými lístky. Květy jsou jednotlivé nebo až po třech spolu, 20 až 35cm velké, korunní plátky až 2cm široké, krémově bílé nebo zelenavě či hnědavě žluté, zřídka s červenou špičkou, přes 200 nitkovitých tyčinek je dole zbarvených bíle nebo žlutě, v horní části červeně. Plody jsou téměř kulovité až protáhle elipsovité, 20 až 40cm dlouhé, s pěti plochými podélnými rýhami, ve kterých se tobolka ve zralosti otevírá, uvnitř je málo hnědých semen, která jsou většinou protáhlá, až 6cm dlouhá.
Pachura čili „vodní kaštan“ roste planě zejména v pravidelně zaplavovaných oblastech, její semena jsou plovoucí a klíčí často již ve vodě. Když jsou vyplavena na břeh, může mladá rostlina ihned růst. Často se pěstuje také Pachira insignis s červenými korunními plátky a bílými tyčinkami.

Čeleď:
Bombacaceae - cejbovité

Původ:
Pachira vodní pochází z tropické Ameriky.

Použití:
Pachira vodní je často vysazována jako pouliční strom. Semena označovaná jako „ořechy Saba“, jsou jedlá vařená nebo pražená.
Nové fotografie rostlin