Zpět na seznam

Oreocereus trollii

Oreocereus trollii

Foto: Oreocereus trollii
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 50 cm
Šířka rostliny do 10 cm
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Rod Oreocereus zahrnuje jen několik druhů. Všechny jsou dekorativní, vyznačují se sloupovitým vzrůstem a bohatým vlasovitým otrněním.
Nejkrásnější je Oreocereus trollii, který je nejmenší ze všech těchto druhů. V dospělosti odnožuje a vytváří i menší trsy. Jednotlivé stonky dorůstají okolo 0,5 m výšky a 10cm šířky. Bílé, až 7cm dlouhé vlasové trny jsou od mládí hustě propletené. Kromě vlasovitých okrajových trnů je v areole ještě jeden, někdy i více, mohutný středový trn žluté nebo červenohnědé barvy. Květy vyrůstají nedaleko temene až u starších rostlin, jsou úzké, růžově červené až karmínové a otevřeny zůstávají i v noci.
Oreocereus trollii má bílé, velmi ozdobné vlasovité otrnění, které stíní pokožku před intenzivním slunečním zářením a napomáhá snížit výpar v době vegetačního klidu.
Dalším vysokohorským druhem je Oreocereus celsianus, který dorůstá větších rozměrů, stonky dorůstají až do šířky 15cm a jsou 2 až 3m vysoké, řidčeji pokryté bílými vlasovými trny. Druh je variabilní nejen v délce stonků, ale i v barvě středových trnů, které mohou být od jantarově žlutých po hnědočervené.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Oreocereus trollii roste v bolivijských a severoargentinských Andách ve výškách 3500 až 4000m n.m. Na kamenitých podkladech bez krytu vyšší vegetace.

Pěstování:
Abychom dosáhli širokých bohatě otrněných stonků, pěstujeme tento druh na slunném stanovišti, které v době nejvyšších teplot i letních a podzimních nocí často větráme. V zimě vyžaduje prostředí pokud možno s nejnižší vlhkostí a teploty okolo 10 stupňů.

Množení:
Tento druh odnožuje až v dospělosti, proto většinou množíme semeny. Malé semenáčky i dospělé rostliny zimujeme v chladnu a v suchém substrátu, jinak dojde k deformaci růstových vrcholů. Oreocereus trollii při naroubování na Cereus peruvianus vytváří husté bílé vlasy a mohutné středové trny již jako mladá rostlina.
Nové fotografie rostlin