Foto: Oreláník
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Oreláník je vetšinou keřovitý, až 6m, zřídka až 10m vysoký tropický strom. Mladé větvičky jsou hnědě chlupaté. Listový řapík je u nasazení čepele lehce ztlustlý, čepel listu je na bázi s třemi nebo pěti žilkami. Květy jsou růžové, zřídka bílé, s mnoha tyčinkami. Plody hustě pokryté měkkými ostny, většinou červené.
Listy jsou střídavé, slouze řapíkaté, srdčité, zašpičatělé, až 25cm dlouhé, světle zelené, žilky často načervenalé. Květy kvetou v latách na konci větviček, asi 5cm velké, s pěti kališními lístky a schlupatým semeníkem. Plody jsou vejčité, poněkud zpoštělé, až 4cm velké, otevírající se dvěma chlopněmi, uvnitř je až 50 zářivě čerevných semen.

Čeleď:
Bixaceae - oreláníkovité

Původ:
Oreláník pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Oreláník roste především v zahradách, často zplaňuje.

Použití:
Z masitého osemenění oreláníku se získává zářivě červené barvivo, které se používá ve rtěnkách a mýdlech, především ale jako E 160/b/ v potravinách, jako jsou sýry a margaríny. Původní obyvatelé tropické Ameriky je odedávna používají k barvení vlasů a k malování pokožky. Takoví „rudokožci“ napadli již Francisca de Orellanu, který v letech 1541 až 1542 procházel napříč Jižní Amerikou a podle kterého dostal tento keř své druhové vědecké jméno. Orellana zjistil o skrytě útočících válečnících pouze to, že neměli žádné vousy. Považoval je proto za ženy Amazonky, odtud dostal veletok, po kterém cestoval, jméno „Rio de las Amazonas“.
Nové fotografie rostlin