Zpět na seznam

Opuntia microdasys

Opuntia microdasys

Foto: Opuntia microdasys
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Opuntie jsou nejrozšířenější kaktusy. Některé druhy z chladnějších oblastí se pěstují i ve střední Evropě volně po celý rok venku, například na dobře drenážované skalce. To ale neplatí o jedné z nejčastěji pěstovaných opuncií, o druhu Opuntia microdasys. Ten vytváří až 1m vysoké keříky z oválných, 5 -15cm dlouhých, zploštělých článků jasně zelené barvy. Na koncích vrcholových článků se tvoří žluté, 5cm široké květy, areoly jsou beztrnné a obsahují pouze chomáčky glochidií, což jsou velmi krátké a slabé trny opatřené okem neviditelnými zpětnými háčky. Při dotyku se z areoly lehce uvolňují, ulpívají v pokožce a způsobují svědění. Proto není tento druh v Mexiku oblíbený. Pokud ji pozřou domácí zvířata, mají trávící potíže a v době větrných bouří mohou oslepnout, pokud jim vniknou glochidie do očí.
Opuntia microdasys je proměnlivý druh nejen ve velikosti článků, ale i v barevnosti glochidií. Nejčastěji se pěstují rostliny se zlatožlutými glochidiemi, zajímavé jsou ale i rostliny s glochidiemi hnědočervenými, pojmenované varieta rufida, nebo s bílými, pojmenované varieta albispina.
Glochidie jsou typické pro všechny druhy tohoto rodu. Pokud se dostanou do pokožky, je dobré postižené místo potřít voskem a se ztuhlou vrstvou je potom sloupnout. Pokud se chceme těmto problémům vyhnout, je lépe pěstovat druh Opuntia microdasys kultivar ´Angels´wings´. Varieta albispina má glochidie bílé, ale natolik jemné, že nepropíchnou pokožku.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Opuntia microdasys pochází z Mexika. Opuncie se nacházejí na jihoamerickém a severoamerickém kontinentu a přilehlých ostrovech. Areál jejich přirozeného výskytu zasahuje na severu do Kanady a na jihu do Patagonie.

Pěstování:
Tento kaktus je nenáročný, tolerantní k různým druhům substrátu, intenzitě oslunění i intervalu zálivek. Dobře se pěstuje ve světlých bytech, ve kterých i v zimě vyžaduje občasnou zálivku, aby příliš nesesychaly mladé, dosud nevyzrálé články.

Množení:
Opuntia microdasys se nejsnáze množí zakořeňováním jednotlivých článků.
Nové fotografie rostlin