Zpět na seznam

Ochna pilovitá

Ochna serrulata

Foto: Ochna pilovitá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Ochna pilovitá je bohatě větvený, až 3m vysoký tropický keř, zřídka malý strom až 6m, s větvičkami posetými maličkými korkovými bradavičkami. Vyznačuje se malými listy s jemně zubatým okrajem. Květy jsou zlatožluté, s mnoha tyčinkami. Plody jsou podobné květům, s černými peckovičkami na zářivě červeném podkladu květu.
Listy jsou střídavé, elipčité, až 5cm dlouhé a sotva 1cm široké, lesklé. Květy rostou jednotlivě nebo po dvou na krátkých postranních výhonech, až 2cm velké, s pěti zelenými kališními lístky, 5 korunními plátky a 5 -7 dílným semeníkem se společnou čnělkou. Spodek květu je v době plodnosti nabobtnalý, na bázi se zvětšenými, až 2cm dlouhými, nazpět ohnutými kališními lístky, na okraji se ztlustlými zbytky tyčinek, navrchu až se sedmi téměř kulovitými, až 1cm velkými peckovičkami.
Ochna se pěstuje především pro bizarní, které svými kulatými, černými dělenými plody připomínají mnohým lidem myšáka Mickey Mouse. Také ostatní z téměř 85 druhů rodu Ochna jsou většinou poměrně malé keře. Mnohem větší, až 12m vysoký strom je Ochna arborea, jehož tvrdé, těžké dřevo se používá na topůrka nařádí a plotní kůly, ale také na vyřezávané amulety, které mají odhánět zlé duchy.

Čeleď:
Ochnaceae - ochnovité

Původ:
Ochna pilovitá pochází z východu jižní Afriky.

Výskyt:
Ochna pilovitá roste v zahradách tropických oblastí.
Nové fotografie rostlin