Zpět na seznam

Notocactus uebelmannianus

Notocactus uebelmannianus

Foto: Notocactus uebelmannianus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny do 15 cm
Barvy rostliny žlutá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Jihobrazilský stát Rio Grande do Sul nebyl zrovna středem pozornosti sběratelů kaktusů. Teprve v sedmdesátých letech přinesl jeho podrobnější průzkum řadu překvapivých nálezů. Jedním ze zajímavých objevů byl Notocactus uebelmannianus, který v dospělosti dorůstá 15cm v průměru, a řadí se tak k největším notokaktusům. Stonek má ploše kulovitý tvar a žebra rozložená v ploché hrboly. Okrajové, až 3cm dlouhé trny jsou k tělu přitisklé, středový trn chybí, nebo je jeden a směřuje k bázi rostliny. Areoly jsou plstnaté a mají šest do stran rozložených trnů připomínajících pavouka. Krátce nálevkovité květy dorůstají až 5cm v průměru a jsou růžovofialové. Na typové lokalitě takto kvete asi 85% rostlin, zbývajících 15% mělo květy žluté. Žlutokvětí jedinci byli popsáni jako f. flaviflorus.
Notocactus uebelmannianus má květy světle až sytě růžovofialové. Barva květů, stejně jako jejich velikost se mění v průběhu kvetení. Po otevření jsou květy tmavší a asi o jednu třetinu menší než v následujících dnech. Zvětšování a blednutí květů v době kvetení není známé pouze u tohoto druhu, ale také u jiných kaktusů. Ne vždy je ale tak výrazné.
Notocactus crassigibbus je příbuzným druhem, má žluté, až 10cm široké květy a žebra dělená pouze v ve výrazné hrbolce.
Notocactus arachnites má žluté, asi 4cm široké květy. Je hustěji otrněn a v zejména v oblasti vegetačního vrcholu jsou trny divoce propleteny.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Notocactus uebelmannianus je původem z jihobrazilského státu Rio Grande do Sul.

Pěstování:
Tento kaktus roste ve své domovině na kopcích mezi skálami a jen některé jedince částečně stíní křoviny a bromélie. Vyžaduje tedy slunné, mírně přistíněné stanoviště a v době vegetace vydatnou zálivku. V zimě jen občas zavlažujeme pouze roční a dvouroční semenáčky.

Množení:
Notocactus uebelmannianus se množí semeny.
Nové fotografie rostlin