Zpět na seznam

Notocactus scopa

Notocactus scopa

Foto: Notocactus scopa
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 30 cm
Šířka rostliny do 10 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Notocactus scopa je jeden z nejkrásnějších druhů rodu. Už v mládí vyniká vzhledem a v dospělosti bohatým kvetením. Roste jednotlivě, jen vzácně odnožuje. Zpočátku má kulovitý, později mírně prodloužený tvar těla. Ve stáří dorůstá okolo 30cm výšky a 10cm šířky. Okrajové bílé trny, dlouhé 5 až 7mm, jsou jehlovité a velmi početné, středové trny jsou tři až čtyři. Jsou o něco silnější a delší, většinou hnědočervené. Květy vykvétají na temeni starších rostlin, až v době, kdy se začíná stonek prodlužovat. Vykvétá jich často několik najednou, a to několikrát během vegetačního období. Jsou žluté, asi 5cm široké, světle žluté s hedvábným leskem a otevírají se v odpoledních hodinách po dobu asi čtyři dny.
Tento kaktus má středové trny nejčastěji hnědočervené, ale existují formy s částečně nebo i výrazně barevně odlišným otrněním. Trny seskupené v areole do hustého svazku připomínají meltu. Podle tohoto znaku byl druh pojmenován, scopa = melta.
Jedinci s trny téměř bílými se označují názvem f. candidus, s hnědými f. bruneispinus, se žlutými f. daenikerianus atd.
Notocactus sucineus je blízce příbuzný druh, se zlatožlutým, jakoby jantarovým otrněním, podle kterého byl pojmenován: sucineus = jantarový. Kromě toho známe i jedince se světle žlutými trny, nazývají se f. albispinus.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Notocactus scopa pochází z mírně kopcovitého území Uruguaye a jižní Brazílie.

Pěstování:
Tento kaktus roste dobře i na vlastních kořenech. Jako ostatní kaktusy s tenkými, bohatě větvenými kořeny vyžaduje lehký, písčitohumózní substrát. Protože pochází z oblastí s četnými srážkami, vyhovuje mu během vegetace pravidelná zálivka. Především malé semenáčky špatně snášejí dlouhotrvající sucho, a tak je potřeba dopřát jim i přes zimu občasnou zálivku. Notocactus scopa bohatě a opakovaně kvete a hustě vytrňuje na teplém, velmi slunném místě.

Množení:
Notocactus scopa se množí semeny, nebo roubováním.
Nové fotografie rostlin