Zpět na seznam

Notocactus ottonis

Notocactus ottonis

Foto: Notocactus ottonis
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny od 5 cm do 11 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Notocactus ottonis se už sto padesát let vyskytuje v evropských sbírkách. Je to nenáročná rostlina, kvete velkými žlutými květy. Roste v různě odlišných formách a varietách. Má ploše kulovité, 5 -11cm široké, ve stáří mírně prodloužené tělo. Žebra jsou široká a zaoblená. Výrazné, bíle plstnaté areoly nesou 10 až 18 paprsčitě uspořádaných jehlicovitých trnů a 3 až 4 trny středové, které jsou poněkud silnější a delší, hnědé až hnědočervené. Samosprašné, hedvábně lesklé žluté květy mají okolo 6cm v průměru a otevírají se v odpoledních hodinách po tři až čtyři dny. Zajímavá je dráždivost tyčinek, dobře vyvinutá i u variet. Po doteku se tyčinky během vteřiny sevřou k blizně a opylí ji. V přírodě obstarává podráždění tyčinek vítr nebo hmyz, ve sbírce se o tom přesvědčíme dotykem.
Notocactus ottonis bohatě a opakovaně kvete. Z odkvétajících květů se tvoří plody a rostlina zakládá na další poupata. Tento druh má několik variet a forem. Kromě toho je známa řada blízce příbuzných druhů. Nejkrásnější je varieta vencluianus se zářivě červenými až oranžově červenými květy. Prašníky většinou postrádají pyl, takže se rozmnožuje hlavně vegetativně. Z mnoha blízce příbuzných druhů stojí za zmínku Notocactus acutus, který má tmavozelenou pokožku, ostrá žebra a tmavě hnědé až černé pokroucené trny.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Notocactus ottonis roste v těchto jihoamerických zemích - Brazílie, Uruguay, Paraguay a Argentina.

Pěstování:
Odnože se vytvářejí kolem každé starší rostliny a zpočátku rostou pod zemí. Většinou si v této době vytvoří kořínky, takže po oddělení je nemusíme zakořeňovat.
Tento kaktus nesnáší alkalickou půdu, ve které pomalu roste, ztrácí kořeny a v dolní části korkovatí. Vyžaduje tedy lehké humózní substráty s větším podílem rašeliny a listovky.

Množení:
Notocactus ottonis množíme semeny i odnožemi.
Nové fotografie rostlin