Zpět na seznam

Mučenka trojdílná nejměkčí

Passiflora tripartita var. molissima

Foto: Mučenka trojdílná nejměkčí
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, náročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Mučenka trojdílná nejměkčí je pnoucí tropická rostlina šplhající pomocí úponek, s až 20m dlouhými výhony, které jsou okrouhlé až hranaté. Vyznačuje se trojlaločnými listy, květy se třemi listeny na bázi dlouhé, zelené trubky, pět kališních lístků a pět korunních lístků, růžových až bledě lila, střední sloupek má pět tyčinek, semeník a trojhlavou bliznu.
Listy jsou střídavé, až do poloviny nebo hlouběji dělené, 5 -17cm dlouhé, 7 -25cm široké, chlupaté, na okraji pilovité. Květy jsou jednotlivé, převislé, 5 -10cm široké, květní trubka 5 -12cm dlouhá, na jejím vyústění s bílými zoubky. Plody jsou elipčité, až protáhle oválné, 5 -12cm dlouhé, 3 -4,5cm tlusté, zelené až bledě žluté, měkce chlupaté, uvnitř jsou četná semena se sklovitým, oranžovým míškem.
Mučenka trojdílná neboli „curuba“ je nejhojnější mezi mučenkami s dlouhou květní trubkou. Roste tak rychle, že se z ní stala např. na Havaji místy obávaná hrozba pro domácí flóru. Velmi podobná, ale většinou sytěji zbarvená je Passiflora mixta. tvoří jeden díl z rodičovského páru mnohých červených okrasných odrůd. Ještě zářivěji červené jsou květy některých druhů s krátkou květní trubkou, např. Passiflora racemosa. Mučenky existují ve všech velikostech a barvách, od maličkých až po obrovské a od zelených až po zářivě žluté (Passiflora citrina) nebo červené. U mnohých druhů jsou také listy velmi nápadné, např. dvouklanné nebo napříč podélné osy pruhované, skvrnité nebo opatřené puntíky, které připomínají motýlí vajíčka.

Čeleď:
Passifloraceae - mučenkovité

Původ:
Mučenka trojdílná nejměkčí pochází z And.

Výskyt:
Tato mučenka je pěstována především ve vyšších polohách.
Nové fotografie rostlin