Zpět na seznam

Mučenka purpurová

Passiflora edulis

Foto: Mučenka purpurová
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Mučenka purpurová je pnoucí tropická rostlina, s výhony až 15m dlouhými, na bázi zdřevnatělými. Má listy hluboce trojlaločné, holé, květy lehce zelenavě bílé, nad nimi pakorunku z mnoha nitek na bázi fialových, dále ke špičce bílých, často zvlněných.
Listy jsou střídavé, 5 -22cm dlouhé i široké, s elipčitými až podlouhlými, na okraji žláznatě zubatými laloky. Květy vykvétají jednotlivě, na bázi mají tři vejčité, 1,5 -2,5cm dlouhé listeny. Kalich a koruna jsou pětičetné, shora velmi podobné, 5 -8cm široké, ve středu je sloupek s pěti žlutými tyčinkami, semeníky a trojhlavou bliznou. Plody jsou okrouhlé až vejčité, 4 -10cm dlouhé, s jemnou, tmavě purpurovou nebo žlutou slupkou, uvnitř je mnoho tmavých semen, která jsou obalena sklovitým, žlutooranžově zbarveným oplodím.
Pěstují se mnohé další z asi 430 druhů tohoto rodu a často vypadají podobně. Jako pokojová rostlina se pěstují především kříženci mučenky modré (Passiflora caerulae), která má pěti až sedmilaločné listy a široké palisty. Tzv. vodový citron Passiflora laurifolia má nedělené listy a jeho pakorunka je širší než samotná koruna. Častým plevelem je mučenka zápašná (Passiflora foetida), snadno rozpoznatelná podle jemně dřípeného obalu kolem květů.

Čeleď:
Passifloraceae - mučenkovité

Původ:
Mučenka purpurová pochází z Jižní Ameriky.

Výskyt:
Mučenka purpurová je hojně vysazovaná tropická rostlina, často zplaňuje.

Použití:
Z oplodí mučenky se lisuje maracujová šťáva, která se prodává v obchodech i u nás.
Nové fotografie rostlin