Foto: Matucana
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Matucana je peruánský rod. Vzhledem k podobně květů je slučován s rodem Borzicactus. Druhy tohoto rodu rostou jednotlivě i v trsech a jejich tělo je kulovité až sloupovité. Většina druhů nesnese chlad, pouze druhy z větších nadmořských výšek snesou přemrznutí. Květy jsou obvykle zygomorfické (souměrné), mohou být bílé, oranžové, žluté, růžové i červené. Většina druhů tohoto rodu nemá jiné požadavky než teplo v zimě, jsou-li v chladu a vlhku, mohou ztrácet kořeny.
Druh Matucana aureiflora má řídce otrněný stonek, v rámci rodu atypicky pravidelné květy, může dosáhnout průměru až 12cm. Na jaře se v několika vlnách objevují velké zářivé žluté květy. Měl by být chráněn před mrazem a intenzivním slunečním zářením. Množí se semeny.
Matucana formosa tvoří jednotlivé sudové stonky široké i vysoké 17cm. V létě vytváří v několika vlnách 5cm dlouhé oranžovočervené květy o průměru 3cm. Nesnáší silný mráz ani prudké slunce. Množí se semeny.
Matucana intertexta má jednotlivé leskle zelené stonky, dorůstají průměru 15cm a výšky 30cm. V létě tvoří 5cm dlouhé světle oranžové květy velké 3cm, s tmavšími pruhy na okraji květních lístků. Nesnáší silný mráz ani prudké slunce. Množí se semeny.
Matucana madisoniorum má drsné šedozelené tělo a variabilní trny. Semenáčky jsou silně otrněné. Dospělé rostliny z nižších nadmořských výšek jsou většinou beztrnné, rostliny z vyšších nadmořských výšek mají trny zahnuté, 4cm dlouhé. Pro celý rod jsou typické oranžové, 3,5cm široké a 5cm dlouhé plody. Květy rozkvétají během léta několikrát. Rostlina nesnáší mráz, množí se semeny.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Všechny tyto druhy pocházejí z Peru.
Nové fotografie rostlin