Zpět na seznam

Maniok jedlý

Manihot esculenta

Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny od 100 cm do 5 m
Barvy rostliny zelená, červená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny hlíza
Popis

Maniok jedlý je tropická rostliny pěstovaná v polním hospodářství. Je to slabě dřevnatý keř, 1 -5m vysoký, často málo větvený, se zřetelnými jizvami po listech na stonku. Všechny části rostliny obsahují mléčnou šťávu. Listy jsou 3 -9 laločné až téměř dlanitě dělené. Květních obalových lístků je pět, u samčích květů jsou srostlé, u samičích volné, zvenčí bledě zelenavé, uvnitř zčásti karmínově červené.

Listy jsou střídavé, s 5 -17cm dlouhými řapíky, kousek nad střdem nejširší, 6 -17cm dlouhé, 1 -5cm široké, zašpičatělé, na spodní straně většinou modravé. Květy vykvétají v latách na konci stonku, jsou zvonkovité, 6 -12mm velké, uvnitř na bázi s oranžově zbarvenou nektarovou žlázou.

Nejvíce je samčích květů s deseti tyčinkami a málo samičích se semeníkem se třemi třásnitými větvemi blizen.

Maniok je základním živobytím pro 500 milónů lidí a tak představuje jednu ze šesti nejdůležitějších výživných rostlin na světě. Jeho 30 -90cm dlouhé a 5 -10cm široké podzemní hlízy obsahují mnoho škrobu a látku uvolňující kyanovodík, která se musí odstranit vymýváním nebo zničit zahříváním.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Původ:
Maniok jedlý pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Maniok se pěstuje všude v tropech, většinou na malých polích.

Použití:
Maniokovou mouku se není možné odmyslet z brazilské ani ze západoafrické kuchyně. Z mléčné šťávy příbuzného druhu Manihot glazovii se získává latex.
Nové fotografie rostlin