Zpět na seznam

Mangovník indický

Mangifera indica

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 30 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Mangovník indický je tropický strom vysoký až 30m, s hustou okrouhlou korunou, s úzkými tmavozelenými listy, které mají až 30 párů žlutých, poměrně tupě odbočujících postranních žilek. Květy jsou malé, početné, v bohatě rozvětvěných latách. Plody jsou velké, visící na dlouhých stopkách.

Listy jsou střídavé, až 30cm dlouhé, lesklé. Mladé výhony mají zpočátku bledé nebo červenavé, povadle visící listeny. Květy jsou až 6mm velké, čtyř - až pětičetné, většinou žlutavé, v květenství jich je až několik tisíc. Plody jsou podle odrůdy velmi rozdílné, ale vždy křivé, většinou kolem 10cm dlouhé, téměř kulovité až podlouhlé nebo ledvinovité, zpočátku modravě zelené, později žluté, červenavé nebo fialové. Dužina je vláknitá, žlutá až oranžová s uvnitř velkou peckou.

Mango patří k nejdůležitějším tropickým druhům ovoce. Je známo již více než 4000 let, kdy se o něm zmiňují indické spisy. Mnohé plody zůstávají bez povšimnutí, protože to jsou méněcenné odrůdy se silně terpentýnovou příchutí. Pryskyřice z manga vyvolává u mnoha lidí alergie. V jihovýchodní Asii jsou využívány i jiné druhy, především mangovník zapáchající (Mangifera foetida), jehož plody chutnají příjemně nakysle, ale trochu hnilobně zavánějí.

Čeleď:
Anacardiaceae - ledvinovníkovité

Původ:
Mangovník indický pochází z Indie.

Výskyt:
Mangovník indický je v mnoha tropických oblastech zdomácnělý a také ve Středomoří v kultuře.

Použití:
Mango obsahuje mnoho cukru a vitamínů a bílkovin, je vysoce ceněným prostředkem výživy.
Nové fotografie rostlin