Foto: Mammillaria
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 2 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Mammillaria je jeden z největších rodů, zahrnujících asi 250 druhů, patří tedy k nejpěstovanějším. Velikost jednotlivých druhů se pohybuje od 2cm po masivní trsy o metrovém průměru. Většina druhů je dost choulostivá, některé ale snesou silný mráz a několika se daří i na plném slunci. Květy nejsou velké, ale často vytvářejí prstence kolem temene a vydrží po několik týdnů. Mnoho druhů se pěstuje snadno.
Mammillaria bocasana má bílé vlasovité trny často zakrývající tuhé paprsčité trny i zahnuté trny uprostřed, šest centimetrů silné stonky mohou vytvářet plché trsy o průměru 25cm. Růžovokvěté květy rozkvétají po celé léto. Běžně je k dostání „vlnatější forma“ Mammillaria bocasana forma multilanata. Mammillaria bocasana má mírný sklon k zahnívání, náchylné jsou hlavně větší rostliny. Po krátkou dobu snese i teploty do -7 °C.
Mammillaria bombycina je velmi oblíbený druh díky svým trnům a množstvím růžových na jaře rozkvétajících květů. Stonky jsou silné 6cm, mohou tvořit trsy o průměru přes 30cm. Nemá zvláštní nároky, ale nesnáší delší období teplot pod -4°C.
Mammillaria duwei bývá často považována za formu druhu Mammillaria nana. Má husté, pýřité, paprsčité trny a někdy vytváří pýřité hákovité trny. Stonky jsou silné 4cm, mohou později tvořit drobné trsy. Na jaře rozkvétají malé žluté květy, které vydrží po mnoho týdnů. Snáší teploty do - 7°C, v zimě je ale citlivá na přebytek vlhkosti.
Mammillaria candida má stonky obvykle jednotlivé o průměru 10cm a později tvoří trsy. Při pěstování na dostatečném světle pokrývají celý stonek husté bělostné trny. Koncem jara se vytvářejí prstence světle růžových květů. Rostlina snese krátce teploty do -7°C.
Mammillaria carmenae je vzácný druh, objevený znovu v 70. letech 20. století, stal se poměrně běžným. Je drobný a většinou roste jednotlivě, v kultuře dosahuje průměru 5cm a vytváří 15cm trsy. Snese přemrznutí, ale je náchylný k zahnívání, je-li za chladného počasí příliš ve vlhku.
Mammillaria geminispina je trsnatý kaktus jehož trsy mohou měřit až 40cm. Běžně je k dostání ve dvou odlišných formách: Mammillaria heminispina forma nobilis má tenčí stonky, asi 7cm, a byla z původní vlasti přivezena později, starší forma má stonky o průměru 10cm. Středové trny mohou být dlouhé až 5cm. Obě formy vytvářejí na jaře prstence tmavě růžových květů o průměru 7mm a bývají krajinotvornými prvky v oblastech, kde teplota neklesá pod -7°C, nebo kde nemrzne déle než 24 hodin.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Všechny tyto druhy pocházejí z Mexika.

Množení:
Kromě druhu Mammillaria geminispina, jehož vyšlechtěné klony se množí odnožemi, jinak semeny, se ostatní druhy množí semeny.
Nové fotografie rostlin