Zpět na seznam

Malvaviskus stromovitý

Malvaviscus arboreus

Foto: Malvaviskus stromovitý
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny červená, růžová
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů pilovité, srdčité, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Malvaviskus stromovitý je až 4m vysoký, vzpřímený tropický keř, zřídka až 10m vysoký strom. Vyznačuje se zářivě červenými květy, zřídka růžovými, které mají 3 -6 korunních plátků stročených v trubku, ze které vyčnívá střední sloupek s mnoha tyčinkami a čnělkou s 10 větvemi blizny.
Listy jsou střídavé, velmi proměnlivé, vějčité až dlouze protáhlé, 7 -12cm dlouhé a 4 -16cm široké, často laločnaté, na bázi zaokrouhlené až srdčité, dlouze zašpičatělé, většinou s pilovitým okrajem, oboustranně chlupaté, tence bylinné s vystupujícícmi žilkami z báze čepele. Květy jsou jednotlivé, vzpřímené až převislé, s úzkými, chlupatými vnějšími kališními lístky na bázi 1 -2cm dlouhého, 2 -5 laločného kalicha. Plody jsou zploštěle kulovité, 8 -15cm velké, červenavé až modravé, trochu masité, nakonec se rozpadající na pět dílčích plodů.
Květy tohoto keře vypadají, jakoby ještě nebyly otevřené, nikdy se ale více nerozvinou, protože květní trubka hraje důležitou roli. Květy jsou totiž navštěvovány kolibříky, kteří z nich popíjejí nektar. Pták může svůj dlouhý zobák zastrčit do trubky jen ve zcela určité pozici, přičemž sev dotkne nejprve blizen, potom tyčinek. Když odletí dále k nejbližšímu květu, přenese tam pyl, a tím se postará o opylení.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Malvaviskus stromovitý pochází z území od jihu USA až do Jižní Ameriky.

Výskyt:
Malvaviskus je okrasný keř hojně rozšířený v tropických oblastech.
Nové fotografie rostlin