Zpět na seznam

Malpígie

Malpighia emarginata

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny červená, růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Malpígie je tropický, velmi proměnlivý nízký keř nebo až 6m vysoký stromek, s pětičetnými květy. Kališní lístky mají každý dvě olejové žlázky. Korunní plátky jsou stopkaté, růžové až červené, horní poněkud delší, s třásnitým okrajem.

Listy jsou vstřícné, vejčité až protáhlé, 2 -8cm dlouhé, 1 -5cm široké, tmavozeleně lesklé. Květy vyrůstají po dvou až pěti v malých okolících, 12 -17mm velké, s deseti žlutými tyčinkami. Plody jsou jablkovité až téměř kulaté, 1 -3cm velké, červené, většinou s několika podélnými rýhami.

Malpígie nebo tzv. Barbadoská třešeň je pochoutkou pro děti, mnohé plané formy jsou ale kyselé. Jako okrasná rostlina se často uplatňuje blízce příbuzná Malpígie coccigera. Ta tvoří malý keř jen zřídka dosahující 2m výšky. Má malé až 2cm dlouhé listy, z nichž většina nese na okraji množství nepříjemně pichlavých ostnů.

Čeleď:
Malpighiaceae - malpigiovité

Původ:
Malpígie pochází z karibického prostoru a ze severu Jižní Ameriky.

Výskyt:
Malpígie roste především v amerických tropech a na Havaji. Zřídka se také pěstuje v jihovýchodní Asii.

Použití:
Obsah vitamínu C v plodech tohoto keře bude jen sotva překonán jiným ovocem. Proto byly sladší odrůdy převzaty do kultury a pěstovány na velkých plantážích. Většina výsadeb byla ale opět zrušena, protože málo aromatický plod nebyl nikdy příliš populární jako ovoce a syntetický vitamin C je mnohem levnější.
Nové fotografie rostlin