Zpět na seznam

Lotos ořechodárný

Nelumbo nucifera

Detail
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Lotos ořechodárný je tropická bažinná rostlina s mohutným oddenkem plazícím se v bahně, listy a květy vyčívají z vody. Listy jsou téměř kruhovité, nasazení řapíku uprostřed, květy velké, s mnoha růžovými okvětními plátky, mnoha žlutými tyčinkami a vprostřed se žlutým kuželem, postaveným na špičku, s malými otvory na vrchní straně.
Nejmladší listy jsou plovucí, starší na dlouhých řapících až 1,5m nad vodou, ploše kuželovitě ponořené, 30 -90cm široké, voskované. Květy jsou jednotlivé, většinou čnící nad vodou trochu dále než listy, 12 -30cm velké, vonné. Plody jsou elipčité, 1,5 -2,5cm velké, často namodralé, jednotlivě v dutinách květního kužele, který je v době dospělosti 5 -12cm široký, zelený až hnědý, korkovitý.
I když roste lotos v bahnitých rybnících, zůstává stále velmi čistý. Submikroskopicky malé voskové struktury na jeho povrchu pečují o to, aby se špína nemohla vsadit, ale aby se při nejbližším dešti smyla.

Čeleď:
Nelumbaceae - lotosovité

Výskyt:
Lotos ořechodárný roste ve stojatých vodách, které nepromrzají až ke dnu. Je domácí v Asii, od delty Volhy až do Japonska a do Austrálie.

Použití:
Lotos je pro hinduisty a buddhisty posvátný jako symbol znovuzrození a čistoty. To nebraňuje jeho využití. Jedí se jeho oddenky, mladé rostliny a především plody bez hořkého embrya. Tento „lotosový květ“ se v novější době napodobuje také u koupelnové keramiky a u barev.
Nové fotografie rostlin