Zpět na seznam

Lithops aucampiae

Lithops aucampiae

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Lithops aucampiae je poměrně statný druh sukulentu s plochou horní částí těla, která může dosahovat velikosti 40 x 20 mm.

Vybarvení horních ploch je hnědočervené s hustou sítí tmavších okének rozmanité velikosti.

Květy jsou žluté asi 25 mm v průměru. Existuje velké množství barevných kombinací a variability kresby na horních plochách listů.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae – kosmatcovité

Původ:
Druh roste v hlubokém vnitrozemí, kde staré rostliny vytvářejí dost bohaté trsy. V kultuře má každá rostlina po mnoho let jen 1 - 2 těla. V centru svého areálu výskytu je vzhled rostlin vcelku jednotný, ale na některých okrajových nalezištích byly nalezeny populace s nápadnými odchylkami kresby na listech.

Pěstování:
Pěstování tohoto rodu je poměrně snadné. Ze semen můžeme i v našich zeměpisných šířkách vypěstovat za 3 - 4 roky zcela dospělé, kvetoucí rostliny, tvarově i barevně naprosto rovnocenné s rostlinami v přírodě.
Kromě vysokých nároků na světlo jsou jinak velmi skromné co se týče substrátu i zálivky.

I když jednotlivé druhy pocházejí z klimaticky rozdílných oblastí, je možné je úspěšně pěstovat vcelku shodným postupem. Dospělé rostliny zaléváme pouze v době od května do listopadu. Termíny jsou ale jen přibližné, vždy musíme respektovat roční cyklus obměny listů, který vlivem specifických podmínek není nikdy přesně stejný u všech pěstitelů.
Nové fotografie rostlin