Zpět na seznam

Láhevník měkkoostenný

Annona muricata

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Láhevník měkoostenný je malý tropický strom, zřídka dorůstající 10m. Vyznačuje se dvouřadými, tmavozelenými, na povrchu lesklými a na spodu matnými listy. Květy tlustě masitými a srdčitými korunními plátky a s velkými zelenými plody s mnoha měkkými ostny.

Listy jsou střídavé, protáhlé, až 20cm dlouhé, celokrajné, stálezelené, lysé. Květy jsou jednotlivé nebo po několika spolu, zelenavě žluté, korunní plátky jsou až 5cm dlouhé a téměř stejně široké, vždy po třech ve dvou kruzích. Tyčinky a semeníky jsou malé, početné, hustě nahloučené. Plody jsou kulaté až podlouhlé, asi 35cm dlouhé a 6kg těžké, většinou ale menší, s kosočtverečnými políčky, z nichž každé nese jeden asi 1cm dlouhý osten. Dužina je bílá, více méně kyselá, semena jsou černá, až 2cm dlouhá.

V současnosti známe 137 druhů, ale pěstuje se jen několik z nich. Plody jsou na omak citlivé, proto se nedají skladovat, jejich export proto přináší velké problémy. Láhevník měkkoostenný má ze všech druhů největší plody, aby mohly stromy unést jejich váhu, vyrůstají květy přímo z kmene nebo ze silnějších větví.

Čeleď:
Annonaceae - láhevníkovité

Původ:
Láhevník měkkoostnný pochází z tropické Ameriky.

Použití:
Semena tohoto stromu jsou jedovatá, ale naštěstí tak velká, že je téměř nemožné je přehlédnout a spolknout.
Nové fotografie rostlin