Zpět na seznam

Katarantus růžový

Catharanthus roseus

Foto: Katarantus růžový
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 30 cm do 60 cm
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Popis

Katarantus růžový je bylinná až polokeřovitá rostlina vysoká 30 až 60cm, bohatě větvená, s masitými větvičkami. Vyznačuje se vstřícnými listy se světlou střední žilkou, pravidelně pětičetnými růžovými květy, uprostřed tmavšími, s úzkou trubkou, pod korunním lemem ztlustělou.
Listy jsou protáhlé, 2,5 -10cm dlouhé, 1 -3cm široké, lesklé, na konci většinou zaokrouhlené. Květy vykvétají jednotlivě nebo v párech, jsou 3 -5cm velké, trubka 2 -3cm dlouhá, korunní laloky v poupěti stočené, pět tyčinek ve ztlustlém místě trubky. Plody jsou vždy dva z jednoho květu, stopkatě kulaté, zelené, 1 - 3,5cm dlouhé, 2 -3mm tlusté, ve zralosti podélně pukající, s mnoha četnými semeny.
Katarantus je také oblíbenou pokojovou rostlinou. Kvete téměř stále a bývá v prodeji pod názvem „Pilná Lízinka“, i když toto jméno patří vlastně netýkavce, jejíž většinou sytě zbarvené květy mají dlouhou ostruhu.

Čeleď:
Apocynaceae - toještovité

Původ:
Kataranthus růžový pochází z Madagaskaru, z písčitých území blízko pobřeží.

Výskyt:
Kataranthus růžový roste všude v tropech.

Použití:
Jako většina zástupců své čeledi, je i kataranthus jedovatý, ale většina jeho alkaloidů se prokázala jako účinná proti některým formám rakoviny. Účinné látky jsou obsažené v tak nepatrném množství, že by bylo zapotřebí přes 500kg rostlin, aby se získal jeden gram substance.
Nové fotografie rostlin