Zpět na seznam

Kalotropis obrovská

Calotropis gigantea

Foto: Kalotropis obrovská
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 5 m
Barvy rostliny fialová, bílá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená, modrozelená
Tvary listů vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Popis

Kalotropis obrovská je tropický keř, 1 -5m vysoký, zřídka malý strom. Všechny jeho části obsahují mléčnou šťávu. Listy jsou vstřícné, tuhé a kožovité, modravě šedě voskované. Květy jsou krémově bílé až světle fialové, pětičetné, uprostřed s pětihranou pyramidou.
Listy jsou krátce řapíkaté, se srdčitou bází, elipsovité, 8 -20cm dlouhé, 4 -12cm široké,na většinou velmi krátce zašpičatělé. Květy vykvétají v chocholičnatých květenství, 2,5 - 4,5cm velké, voskovité, korunní plátky jsou rozšířené, pyramida je tvořená pakorunkou asi 1,5cm vysoká a často trochu tmavší než korunní plátky, uprostřed je zelenavě žlutá blizna. Plody jsou modravě zelené, 7 -10cm dlouhé, 2,5 - 4cm tlusté, na bázi ohnuté, s mnoha semeny, navrchu s chocholkou chlupů.
Blízce příbuzná Calotropis procera se objevuje velmi často. Ta má často větší, až 30cm dlouhé listy, ale poněkud menší, 1,5 -2,5cm velké květy, jejichž korunní plátky se většinou zvonkovitě sbližují a na konci nesou zpravidla zřetelně odlišenou, tmavě fialovou skvrnu.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Kalotropis obrovská pochází z Pakistáni až jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Kalotropis obrovská roste především na pobřežích a poměrně suchých stanovištích.

Použití:
Stonky Calotropis poskytují tuhá vlákna, které se v obchodě označují jako Mudar nebo Yercum. Mohou být použita jako rybářské vlasce. Jedovatá mléčná šťáva vytváří při vyschnutí gumovitý povlak, používá se v lékařství. Květy vydrží velmi dlouho a používají se proto do vazeb a květinových věnců.
Nové fotografie rostlin