Zpět na seznam

Kaliandra suriamská

Calliandra surinamensis

Foto: Kaliandra suriamská
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Kaliandra suriamská je nízký široký tropický keř, zřídka vysoký 2m, s větvemi z větší části téměř vodorovnými. Vyznačuje se listy vidličnatě rozdvojenými ve dvě osy, každou se 7 -12 páry zpeřených lístků. Květenství mají vzhed pudrovacího štětce, uvnitř jsou bílá, zvenčí růžová, s nemnoha květními trubkami. Plody stojí kolmo vzhůru.
Listy jsou střídavé, až 10cm dlouhé, zpeřené lístky úzké, 1 -2cm dlouhé, lesklé, na bázi zřetelně ztlustlé. Květy jsou nepatrné v hustých hlávkách. Početné, až 4cm dlouhé tyčinky tvoří pudrovací štětec. Plody jsou bobovité, 5 -8cm dlouhé a až 1cm široké, zploštělé, se ztlustlým okrajem.
Květenství růžové kalindry suriamské připomínají květenství dešťového stromu, Albizia saman, ale tvar růstu je zcela jiný. Přibližně 80 ze 130 druhů tohoto rodu má takové okrouhlé okvětní hlávky, ostatních 50 má naopak dlouze protáhlá květenství. Také ty ale mohu být velice dekorativní, např. tzv. „andělské vlasy“ (Calliandra calothyrsus), s většinou karmínově červenými tyčinkami, až 7cm dlouhými, které kontrastují se zelenavě žlutým květním obalem. Bohužel velmi rychle uvadají, nejlépe vypadají časně ráno. Tento druh se někdy pěstuje pro vylepšení půdy (zelené hnojení) a jako krmná rostlina pro včely a pro červce produkujícíc pryskyřici šelak.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Kaliandra suriamská pochází ze severu Jižní Ameriky.

Výskyt:
Kaliandra suriamská se pěstuje v zahradách.
Nové fotografie rostlin