Zpět na seznam

Kaliandra červenohlavá

Calliandra haematocephala

Foto: Kaliandra červenohlavá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Kaliandra červenohlavá je nízký, široký tropický keř, zřídka vysoký 5m. Vyznačuje se rozeklanými listy na dvě osy, vždy s 3 -10 páry zpeřených lístků. Květenství mají vzhled pudrovacího štětce, jsou 5 -9cm dlouhá, většninou karmínově červená.
Listy jsou střídavé, až 20cm dlouhé, lístky směrem ke špičce stále větší, 2 -14cm dlouhé, 0,5 až 6cm široké, nakoso elipsovité až protáhle vejčité. Květy jsou nepatrné, vždy po 25 - 85 v hustých hlávkách, které v poupěti připomínají nezralou ostružinu. Má velké množství až 4,5cm dlouhých tyčinek vtořící jakoby stětec, všechny ostatní části květů jsou poměrně neznatelné. Plody jsou podobné bobům, 6 -13cm dlouhé a asi 1cm široké, zploštělé, se ztlustlým okrajem.
Obecný název „červený pudrovací štětec“ se používá v různých jazycích pro všechny druhy tohoto rodu, které mají červená, kulovitá květenství. Mnohdy se ale vyskytují v rámci téhož druhu také čistě bílá nebo růžovobílá květenství. U Calliandra tergemina var. emarginata s jedním párem lístků na vodlici listu a jedním značně větším na obou větvích vidlice, je v jihovýchodní Asii zdomácnělá místy červená forma, zatímco v tropické Americe se vidí častěji růžovobílá forma. V subtropických oblastech s určitým rizikem mrazu se dává přednost druhu Calliandra tweediei, který se pozná podle mnohem jemněji dvojitě zpeřených listů s pouze 8 -16 květy v hlávce.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Kaliandra červenohlavá pochází z Bolívie.

Výskyt:
Tento keř je hojně pěstovaný jako okrasný. Často zplaňuje a na mnoha místech zdomácněl.
Nové fotografie rostlin